The upcoming Meizu 21X is expected to launch in Bangladesh soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.7 inches |
| Processor | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 |
| RAM | 8 GB/12 GB |
| Front Camera | 20 MP , 0.8µm/HDR/1080p@30fps |

Display6.7 inches |
ProcessorQualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 |
RAM8 GB/12 GB |
Front Camera20 MP , 0.8µm/HDR/1080p@30fps |
Meizu 21X price in Bangladesh is expected to be from BDT 48,774.
Meizu 21X is expected to have a screen size of 6.7 inches and weighing approximately 206 g.
Meizu 21X packs Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 processor and it will have Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) CPU an Adreno 730 GPU.
Other camera features include 5-LED dual-tone flash, Auto-HDR, panorama
In connectivity, this model will include Edge, GPRS, 2G, 3G, 4G, Fingerprint Sensor.
Sensors included in Meizu 21X are: Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass.
+ Read More| Colours | Blue, Black, White |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Weight | 206 g |
|---|
| Screen size | 6.7 inches |
|---|---|
| Best 6.5 Inch phones price in Bangladesh | |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 8 GB/12 GB |
| Best 8 GB RAM phones price in Bangladesh | |
| Card Slot | No |
|---|
| Camera Features | 5-LED dual-tone flash, Auto-HDR, panorama |
|---|---|
| Front Camera | 20 MP (f/2.0 wide), 0.8µm/HDR/1080p@30fps |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Best USB Type C phones price in Bangladesh | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in Bangladesh | |