

Display6.62 inches |
ProcessorQualcomm Snapdragon 870 |
RAM8 GB |
Storage128 GB |
Front CameraPunch Hole 16 MP (f/2.5 |
Primary Camera64 MP +8 MP +2 MP (f/2.4 |
Realme GT Neo Gaming 5G price in Bangladesh is expected to be from BDT 46,186. This mobile is rumoured to be an excellent phone with Qualcomm Snapdragon 870 processor, 8 GB of RAM, and 128 GB of storage.
This mobile will run on Android 11 and will have a decent resolution of 1080 x 2400 pixels.
Realme GT Neo Gaming 5G packs Qualcomm Snapdragon 870 processor and it will have 3.2 GHz CPU an Adreno 650 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 64 MP (f/1.8 Wide Angle)+8 MP (f/2.3 Ultra Wide)+2 MP (f/2.4 and front camera of Punch Hole 16 MP (f/2.5. Other camera features include Dual-tone, HDR, Panorama
In connectivity, this model will include Call Records, Messaging, Phonebook, Audio Jack, Audio Player, Games, Speakers, Video Player, Edge, GPRS, 2G, 4G, 5G, Face Unlock, Fingerprint Sensor. Different network support available for the 3g: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100.
Sensors included in Realme GT Neo Gaming 5G are: Accelerometer, gyro, proximity, compass.
+ Read More - Read LessThe Realme GT Neo Gaming 5G has a display size of 6.62-inches. It will have a color super AMOLED display with a multi-touch feature. The screen resolution will be 1080 x 2400 pixels.
Summary
The Realme GT Neo Gaming 5G is supposed to feature a 64MP+8MP+2MP in the rear camera and a 16MP in the selfie camera. There are many more features that will let you capture high-quality pictures and videos, like HDR, AF, and LED Flash.
Summary
The Realme GT Neo Gaming 5G will be equipped with Android v11 and a Qualcomm Snapdragon 870 chipset, which will enhance the performance of the phone and will also run intense graphics for many applications.
Summary
The Realme GT Neo Gaming 5G has 8GB of RAM and 128GB of internal storage.
Summary
Fast Charging
The phone will provide a long battery life with a Li-Po 5000mAh battery, with a quick charging system and low battery drainage. Users can use their phones for longer durations without worrying about the battery.
Processor
The Realme GT Neo Gaming 5G has a great processor, which would help in enhancing the seamless running of the phone.
| Device type | Smartphone |
|---|---|
| Operating System | Android 11 |
| Sim | Dual SIM |
| Aspect Ratio | 20:09 |
|---|---|
| Form Factor | touch |
| Pixel Density | 398 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Screen size | 6.62 inches |
| Technology | AMOLED |
| Touchscreen | Yes, with Multi touch |
| Best 6.5 Inch phones price in Bangladesh | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 870 |
|---|---|
| CPU | 3.2 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 8 GB |
| Best 8 GB RAM phones price in Bangladesh | |
| Call Records | Yes |
|---|---|
| Card Slot | No |
| Internal Storage | 128 GB |
| Messaging | Yes |
| Phonebook | Yes |
| Best 128 GB Storage phones price in Bangladesh | |
| Camera Features | Dual-tone, HDR, Panorama |
|---|---|
| Front Camera | Punch Hole 16 MP (f/2.5 |
| Primary camera | 64 MP (f/1.8 Wide Angle)+8 MP (f/2.3 Ultra Wide)+2 MP (f/2.4 |
| Video Recording | 4K @ 30fps UHD, 1080p @ 30fps FHD |
| Best 64 MP Camera phones price in Bangladesh | |
| Audio Jack | Yes |
|---|---|
| Audio Player | Yes |
| FM Radio | No |
| Games | Yes |
| Speakers | Yes |
| Video Player | Yes |
| Best Gaming phones price in Bangladesh | |
| Capacity | Non-Removable Li-Po 5000 mAh Battery |
|---|
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE, aptX HD |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Best USB Type C phones price in Bangladesh | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Face Unlock | Yes |
|---|---|
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Quick Charging | Fast charging 50W, 50% in 16 mi |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in Bangladesh | |