The upcoming Realme V30 t is expected to launch in Bangladesh soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.5 inches |
| Processor | MediaTek Dimensity 810 5G |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB |
| Front Camera | 5 MP 720p@30fps |
| Primary Camera | 13 MP, , AF 0.3 MP, f/2.8, |

Display6.5 inches |
ProcessorMediaTek Dimensity 810 5G |
RAM6GB / 8GB |
Storage128GB |
Front Camera5 MP 720p@30fps |
Primary Camera13 MP, , AF 0.3 MP, f/2.8, |
Realme V30 t price in Bangladesh is expected to be from BDT 21,648. This mobile is rumoured to be an excellent phone with MediaTek Dimensity 810 5G processor, 6GB / 8GB of RAM, and 128GB of storage.
Realme V30 t is expected to have a screen size of 6.5 inches and weighing approximately 186 g (6.56 oz). This mobile will run on Android 12, upgradable to Android 13 and will have a decent resolution of 720 x 1600 pixels.
Realme V30 t packs MediaTek Dimensity 810 5G processor and it will have Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) CPU an Mali-G57 MC2 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 13 MP, (wide), AF 0.3 MP, f/2.8, (depth) and front camera of 5 MP (wide) 720p@30fps. Other camera features include LED flash, HDR, panorama
In connectivity, this model will include Touchscreen, Edge, GPRS. Different network support available for the 2g: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2, 3g: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100, 4g: LTE, 5g: SA/NSA.
Sensors included in Realme V30 t are: Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity.
+ Read More| Colours | Black, Gold |
|---|---|
| Operating System | Android 12, upgradable to Android 13 |
| Sim | Dual SIM |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
|---|---|
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Aspect Ratio | 20:9 ratio |
|---|---|
| Screen resolution | 720 x 1600 pixels |
| Screen size | 6.5 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Best 6.5 Inch phones price in Bangladesh | |
| Chipset | MediaTek Dimensity 810 5G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Best 6 GB RAM phones price in Bangladesh | |
| Card Slot | microSDXC |
|---|---|
| Internal Storage | 128GB |
| Best 128 GB Storage phones price in Bangladesh | |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
|---|---|
| Front Camera | 5 MP (wide) 720p@30fps |
| Primary camera | 13 MP, (wide), AF 0.3 MP, f/2.8, (depth) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Best 16 MP Camera phones price in Bangladesh | |
| Audio Jack | 3.5 mm |
|---|---|
| Speakers | Yes Loudspeaker |
| Type | 5000 mAh |
|---|---|
| Stand By | No |
| Talk Time | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE, 5G |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Best USB Type C phones price in Bangladesh | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
|---|---|
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Quick Charging | Fast charging |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |