The upcoming Samsung Galaxy M24s is expected to launch in Bangladesh soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.4 inches |
| Processor | Mediatek Helio G95 |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Front Camera | 13 MP |
| Primary Camera | 48 MP (f/1.8 |

Display6.4 inches |
ProcessorMediatek Helio G95 |
RAM8 GB |
Storage128 GB |
Front Camera13 MP |
Primary Camera48 MP (f/1.8 |
Samsung Galaxy M24s price in Bangladesh is expected to be from BDT 30,073. This mobile is rumoured to be an excellent phone with Mediatek Helio G95 processor, 8 GB of RAM, and 128 GB of storage.
Samsung Galaxy M24s is expected to have a screen size of 6.4 inches and weighing approximately 186 g. This mobile will run on Android 12 and will have a decent resolution of 720 x 1600 pixels. It will be of dimension 159.7 mm X 73.6 mm X 8.4 mm.
Samsung Galaxy M24s packs Mediatek Helio G95 processor and it will have Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) CPU an Mali-G52 MC2 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 48 MP (f/1.8 and front camera of 13 MP. Other camera features include LED flash, panorama, HDR
In connectivity, this model will include Call Records, Messaging, Phonebook, Audio Player, FM Radio, Games, Speakers, Video Player, Browser, Edge, GPRS, 2G, 3G, 4G, 5G, Face Unlock, Fingerprint Sensor, Quick Charging.
Sensors included in Samsung Galaxy M24s are: Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass.
+ Read More| Device type | Smartphone |
|---|---|
| Operating System | Android 12 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual –stand-by) |
| Height | 159.7 mm |
|---|---|
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 186 g |
| Width | 73.6 mm |
| Aspect Ratio | 20:09 |
|---|---|
| Form Factor | Touch |
| Pixel Density | 274 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen resolution | 720 x 1600 pixels |
| Screen size | 6.4 inches |
| Technology | Super AMOLED |
| Touchscreen | Yes with multitouch |
| Chipset | Mediatek Helio G95 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 8 GB |
| Best 8 GB RAM phones price in Bangladesh | |
| Call Records | Yes |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal Storage | 128 GB |
| Messaging | Yes |
| Phonebook | Yes |
| Best 128 GB Storage phones price in Bangladesh | |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
|---|---|
| Front Camera | 13 MP |
| Primary camera | 48 MP (f/1.8 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Best 48 MP Camera phones price in Bangladesh | |
| Audio Jack | 3.5mm Audio Jeck |
|---|---|
| Audio Player | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Games | Yes |
| Speakers | Yes |
| Video Player | Yes |
| Best Gaming phones price in Bangladesh | |
| Capacity | Non-Removable Li-Po 6000 mAh battery |
|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
|---|---|
| Browser | Yes |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Best USB Type C phones price in Bangladesh | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Face Unlock | Yes |
|---|---|
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Quick Charging | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in Bangladesh | |