The upcoming Tecno Pova 5 Pro Free Fire Edition is expected to launch in Bangladesh soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. This mobiles will be available in 1 variant(s) 8GB RAM + 256GB ROM. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Processor | MediaTek Dimesity 6080 (6 nm) |
| RAM | 8GB |
| Front Camera | 16 MP LED flash 1080p@30fps |

ProcessorMediaTek Dimesity 6080 (6 nm) |
RAM8GB |
Front Camera16 MP LED flash 1080p@30fps |
Tecno Pova 5 Pro Free Fire Edition price in Bangladesh is expected to be from BDT 22,426.
Tecno Pova 5 Pro Free Fire Edition packs MediaTek Dimesity 6080 (6 nm) processor and it will have Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) CPU an Mali-G52 MC2 GPU.
Other camera features include Dual LED flash
In connectivity, this model will include Touchscreen, Edge, GPRS. Different network support available for the 2g: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2, 3g: HSDPA 850 / 900 / 2100, 4g: LTE, 5g: SA/NSA.
Sensors included in Tecno Pova 5 Pro Free Fire Edition are: Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass.
+ Read MorePrice: Tecno Pova 5 Pro Free Fire Edition price for its variant - 8GB RAM + 256GB ROM starts at BDT 22,426. The price for the other variants - are .Each variant delivers a balance of performance and storage to cater to different user needs, making it an ideal option for both moderate and heavy smartphone users. Tecno Pova 5 Pro Free Fire Edition offers excellent flexibility and performance at competitive pricing. Choose the best option to suit your needs with detailed specifications and features.
| Details | Price | Storage | RAM |
|---|---|---|---|
| Tecno Pova 5 Pro Free Fire Edition (8GB RAM + 256GB ROM) | BDT 22,426 |
| Colours | Dark Illusion, Silver Fantasy, Free Fire Edition |
|---|---|
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
|---|---|
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| Pixel Density | 386 ppi density |
|---|---|
| Refresh Rate | 144HZ |
| Screen resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Chipset | MediaTek Dimesity 6080 (6 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Best 8 GB RAM phones price in Bangladesh | |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|
| Camera Features | Dual LED flash |
|---|---|
| Front Camera | 16 MP LED flash 1080p@30fps |
| Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Audio Jack | 3.5mm jack Yes |
|---|---|
| Audio Player | 24-bit/192kHz audio |
| Speakers | Yes, with stereo speakers |
| Video Player | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Type | 5000 mAh |
|---|---|
| Stand By | N/A |
| Talk Time | N/A |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Speed | HSPA, LTE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Best USB Type C phones price in Bangladesh | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
|---|---|
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Quick Charging | 68W wired, 50% in 21 min, 50% in 15 min (advertised) |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |