The upcoming Xiaomi Mix Fold 6 is expected to launch in Bangladesh soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. This mobiles will be available in 1 variant(s) 12GB RAM + 512GB ROM. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 8.92 inches |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 Pro |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Front Camera | 20 MP, 27mm , 1/3.4", 0.8 m, HDR, panorama, 1080p@30/60fps, 720p@120fps |

Display8.92 inches |
ProcessorQualcomm Snapdragon 8 Gen 3 Pro |
RAM12GB / 16GB |
Front Camera20 MP, 27mm , 1/3.4", 0.8 m, HDR, panorama, 1080p@30/60fps, 720p@120fps |
Xiaomi Mix Fold 6 price in Bangladesh is expected to be from BDT 164,792.
Xiaomi Mix Fold 6 is expected to have a screen size of 8.92 inches and weighing approximately 262 g (9.24 oz).
Xiaomi Mix Fold 6 packs Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 Pro processor and it will have Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) CPU an Adreno 750 GPU.
Other camera features include Dual LED flash, HDR, panorama, Leica lenses
In connectivity, this model will include Touchscreen, Edge, GPRS. Different network support available for the 2g: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, CDMA 800, 3g: HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100, CDMA2000 1xEV-DO, 4g: LTE 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 5g: 1, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA.
Sensors included in Xiaomi Mix Fold 6 are: Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer.
+ Read MorePrice: Xiaomi Mix Fold 6 price for its variant - 12GB RAM + 512GB ROM starts at BDT 175,929. The price for the other variants - are .Each variant delivers a balance of performance and storage to cater to different user needs, making it an ideal option for both moderate and heavy smartphone users. Xiaomi Mix Fold 6 offers excellent flexibility and performance at competitive pricing. Choose the best option to suit your needs with detailed specifications and features.
| Details | Price | Storage | RAM |
|---|---|---|---|
| Xiaomi Mix Fold 6 (12GB RAM + 512GB ROM) | BDT 175,929 |
| Colours | Black, Gold |
|---|---|
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Body Material | Glass front (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass 5) or ceramic back, aluminum frame |
|---|---|
| Weight | 262 g (9.24 oz) |
| Aspect Ratio | 4:3 ratio |
|---|---|
| Display Protection | Glass front (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass 5) or ceramic back, aluminum frame |
| Pixel Density | 387 ppi density |
| Refresh Rate | 144HZ |
| Screen resolution | 1860 x 2480 pixels, 4:3 ratio |
| Screen size | 8.92 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Best 7 Inch phones price in Bangladesh | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Best 12 GB RAM phones price in Bangladesh | |
| Card Slot | No |
|---|
| Camera Features | Dual LED flash, HDR, panorama, Leica lenses |
|---|---|
| Front Camera | 20 MP, 27mm (wide), 1/3.4", 0.8 m, HDR, panorama, 1080p@30/60fps, 720p@120fps |
| Video Recording | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS |
| Audio Jack | 3.5mm Jack No |
|---|---|
| Audio Player | 24-bit/192kHz audio |
| Speakers | Loudspeaker Yes, with stereo speakers |
| Video Player | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS |
| Type | 4500 mAh |
|---|---|
| Stand By | N/A |
| Talk Time | N/A |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| USB | USB Type-C |
| Best USB Type C phones price in Bangladesh | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, CDMA 800 |
|---|---|
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100, CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display, optical) |
|---|---|
| Quick Charging | Fast charging 100W, Power Delivery, Quick Charge |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
| Best Fingerprint Scanner phones price in Bangladesh | |