The upcoming Zte Axon 40 Ultra Aerospace Edition is expected to launch in Bangladesh soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. This mobiles will be available in 1 variant(s) 18 GB RAM ,1 TB ROM. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.8 inches |
| Processor | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Storage | 512GB 12GB RAM |
| Front Camera | 16 MP, f/2.0, 26mm , 1/2.8", 1.22µm, under display |
| Primary Camera | 64 MP, f/1.6, 35mm , 1/1.7", PDAF, Laser AF, OIS ,64 MP, f/3.5, 91mm , 1/2", PDAF, OIS, 3.5x optical zoom |

Display6.8 inches |
ProcessorQualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
Storage512GB 12GB RAM |
Front Camera16 MP, f/2.0, 26mm , 1/2.8", 1.22µm, under display |
Primary Camera64 MP, f/1.6, 35mm , 1/1.7", PDAF, Laser AF, OIS ,64 MP, f/3.5, 91mm , 1/2", PDAF, OIS, 3.5x optical zoom |
Zte Axon 40 Ultra Aerospace Edition price in Bangladesh is expected to be from BDT 105,586.
Zte Axon 40 Ultra Aerospace Edition is expected to have a screen size of 6.8 inches and weighing approximately 204 g.
Zte Axon 40 Ultra Aerospace Edition packs Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) processor and it will have Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) CPU an Adreno 730 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 64 MP, f/1.6, 35mm (standard), 1/1.7", PDAF, Laser AF, OIS ,64 MP, f/3.5, 91mm (periscope telephoto), 1/2", PDAF, OIS, 3.5x optical zoom (vs. 26mm cam) and front camera of 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 1.22µm, under display. Other camera features include Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR
Sensors included in Zte Axon 40 Ultra Aerospace Edition are: Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass.
+ Read MorePrice: Zte Axon 40 Ultra Aerospace Edition price for its variant - 18 GB RAM ,1 TB ROM starts at BDT 105,586. The price for the other variants - are .Each variant delivers a balance of performance and storage to cater to different user needs, making it an ideal option for both moderate and heavy smartphone users. Zte Axon 40 Ultra Aerospace Edition offers excellent flexibility and performance at competitive pricing. Choose the best option to suit your needs with detailed specifications and features.
| Details | Price | Storage | RAM |
|---|---|---|---|
| Zte Axon 40 Ultra Aerospace Edition (18 GB RAM ,1 TB ROM) | BDT 105,586 |
| Colours | Black |
|---|---|
| Sim | Dual SIM(Nano-SIM, dual stand-by) |
| Weight | 204 g |
|---|
| Screen resolution | 1116 x 2480 pixels |
|---|---|
| Screen size | 6.8 inches |
| Best 7 Inch phones price in Bangladesh | |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Card Slot | No |
|---|---|
| Internal Storage | 512GB 12GB RAM |
| Best 256 GB Storage phones price in Bangladesh | |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
|---|---|
| Front Camera | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 1.22µm, under display |
| Primary camera | 64 MP, f/1.6, 35mm (standard), 1/1.7", PDAF, Laser AF, OIS ,64 MP, f/3.5, 91mm (periscope telephoto), 1/2", PDAF, OIS, 3.5x optical zoom (vs. 26mm cam) |
| Video Recording | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10, 10-bit video |
| Best 64 MP Camera phones price in Bangladesh | |
| FM Radio | No |
|---|
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
|---|---|
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Best USB Type C phones price in Bangladesh | |
| Quick Charging | 80W wired, PD3.0, QC4 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |