

ProcessorMediaTek Dimensity 800 |
RAM8 GB |
Front Camera8 MP |
Oppo A58S 5G price in India is expected to be from ₹ 28,000.
Oppo A58S 5G packs MediaTek Dimensity 800 processor and it will have Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) CPU an Mali-G57 GPU.
Other camera features include LED flash, HDR, panorama
In connectivity, this model will include Edge, GPRS, 2G, 3G, 4G, 5G, Fingerprint Sensor.
Sensors included in Oppo A58S 5G are: Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass.
+ Read More - Read Less| Colours | Black, Blue |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Sim | Dual SIM |
| Weight | 186 g |
|---|
| Display Protection | Corning Gorilla Glass |
|---|
| Chipset | MediaTek Dimensity 800 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| RAM | 8 GB |
| Best 8 GB RAM phones price in India | |
| Card Slot | microSDXC |
|---|
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
|---|---|
| Front Camera | 8 MP (f/2.0, wide) |
| Capacity | IPS LCD |
|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Best USB Type C phones price in India | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
|---|---|
| Quick Charging | Fast charging |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in India | |