The upcoming Realme C26 is expected to launch in India soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.5 inches |
| Processor | Mediatek Helio G80 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB/128 GB |
| Front Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 48 MP (f/1.8 |

Display6.5 inches |
ProcessorMediatek Helio G80 (12 nm) |
RAM4 GB |
Storage64 GB/128 GB |
Front Camera8 MP |
Primary Camera48 MP (f/1.8 |
Realme C26 price in India is expected to be from ₹ 38,000. This mobile is rumoured to be an excellent phone with Mediatek Helio G80 (12 nm) processor, 4 GB of RAM, and 64 GB/128 GB of storage.
Realme C26 is expected to have a screen size of 6.5 inches and weighing approximately
209 g. This mobile will run on Android 12 and will have a decent resolution of 720 x 1600 pixels. It will be of dimension 164.5 mm X 75.9 mm X 9.6 mm.
Realme C26 packs Mediatek Helio G80 (12 nm) processor and it will have Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) CPU an Mali-G52 2EEMC2 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 48 MP (f/1.8 and front camera of 8 MP (f/2.0). Other camera features include LED flash, HDR, panorama
In connectivity, this model will include Messaging, Audio Jack, Audio Player, FM Radio, Games, Speakers, Video Player, 2G, 4G, 5G, Face Unlock, Fingerprint Sensor. Different network support available for the 3g: HSDPA 850 / 900 / 2100.
Sensors included in Realme C26 are: Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compasss.
+ Read MoreAsked From experts
| Custom UI | Realme UI 2.0 |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Operating System | Android 12 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
|---|---|
| Height | 164.5 mm |
| Thickness | 9.6 mm |
| Weight | 209 g |
| Width | 75.9 mm |
| Aspect Ratio | 20:09 |
|---|---|
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Pixel Density | 270 ppi |
| Screen resolution | 720 x 1600 pixels |
| Screen size | 6.5 inches |
| Technology | IPS LCD |
| Touchscreen | Yes, with Multi touch |
| Best 6.5 Inch phones price in India | |
| Chipset | Mediatek Helio G80 (12 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 2EEMC2 |
| RAM | 4 GB |
| Best 4 GB RAM phones price in India | |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|
| Internal Storage | 64 GB/128 GB |
| Messaging | Yes |
| Best 64 GB Storage phones price in India | |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
|---|---|
| Front Camera | 8 MP (f/2.0) |
| Primary camera | 48 MP (f/1.8 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Best 48 MP Camera phones price in India | |
| Audio Jack | Yes |
|---|---|
| Audio Player | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Games | Yes |
| Speakers | Yes |
| Video Player | Yes |
| Best Gaming phones price in India | |
| Capacity | Non-removable Li-Po 5500 mAh battery |
|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
|---|---|
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Best USB Type C phones price in India | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Face Unlock | Yes |
|---|---|
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Quick Charging | Fast charging 18W Reverse charging |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compasss |
| Best Fingerprint Scanner phones price in India | |