The upcoming Realme Narzo 70i Prime is expected to launch in India soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Mar 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.5 inches |
| Processor | mediatek hello G90 |
| RAM | 4GB/6GB |
| Storage | 64 GB/128 GB |
| Front Camera | Dual-LED flash |

Display6.5 inches |
Processormediatek hello G90 |
RAM4GB/6GB |
Storage64 GB/128 GB |
Front CameraDual-LED flash |
Realme Narzo 70i Prime price in India is expected to be from ₹ 14,780. This mobile is rumoured to be an excellent phone with mediatek hello G90 processor, 4GB/6GB of RAM, and 64 GB/128 GB of storage.
Realme Narzo 70i Prime is expected to have a screen size of 6.5 inches and weighing approximately 180 g.
In connectivity, this model will include Edge, GPRS, 2G, 3G, 4G, 5G.
Sensors included in Realme Narzo 70i Prime are: Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass.
+ Read MoreAsked From experts
| Colours | BLUE |
|---|---|
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual –stand-by) |
| Device type | Smartphone |
| Weight | 180 g |
|---|
| Screen size | 6.5 inches |
|---|---|
| Best 6.5 Inch phones price in India | |
| Chipset | mediatek hello G90 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 4GB/6GB |
| Best 4 GB RAM phones price in India | |
| Card Slot | no |
|---|---|
| Internal Storage | 64 GB/128 GB |
| Best 64 GB Storage phones price in India | |
| Front Camera | Dual-LED flash |
|---|
| Edge | Yes |
|---|---|
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|