The price of Bosch KDN43VS30I 347 L 3 Star Direct Cool Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 347 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity347 Litres |
Bosch KDN43VS30I 347 L 3 Star Direct Cool Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Bosch KDN43VS30I 347 L 3 Star Direct Cool Double Door Refrigerator has a capacity of 347 Litres. This model has cooling features such as Express Freezing.
Browse the Bosch KDN43VS30I 347 L 3 Star Direct Cool Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Bosch Refrigerators |
|---|---|
| Model | Bosch KDN43VS30I 347 L 3 Star Direct Cool Double Door Refrigerator |
| Model ID | 26605 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Express Freezing | Yes |
|---|---|
| Temperature Control | I-Micom |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 648 mm |
|---|---|
| Handle Type | Recessed |
| Height | 1754 mm |
| Tempered Glass | Yes |
| Width | 652 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Gasket Type | Removable |
| Ice Cube Box | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Freezer Shelves | Yes |
| Ice Maker Type | Double Twisted |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Refrigerant | Eco friendly |
|---|---|
| Capacity | 347 Litres |
| Best 400 L refrigerators price in India | |