The price of LG GL-D201ASDX 190L 4 Star Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This refrigerators available in 1 variants 190 L.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Single Door |
| Frost Free | Direct Cool |
| Weight | 33.5 kg |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 190 L |
| Compressor Warranty | 10 years |

TypeSingle Door |
Frost FreeDirect Cool |
Weight33.5 kg |
Toughened GlassYes |
Capacity190 L |
Compressor Warranty10 years |
This LG Refrigerators is a Single Door fridge and a height of 1277 mm. LG GL-D201ASDX 190L 4 Star Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 33.5 kg which is also decent as per the price range.
LG GL-D201ASDX 190L 4 Star Single Door Refrigerator has a capacity of Single Door.
Browse the LG GL-D201ASDX 190L 4 Star Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Type | Single Door |
|---|
| Frost Free | Direct Cool |
|---|
| Weight | 33.5 kg |
|---|---|
| Height | 1277 mm |
| Width | 534 mm |
| Depth | 633 mm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Ariana |
| Toughened Glass | Yes |
|---|---|
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Bottle Shelves | 2 |
| Gasket Type | Anti Bacteria |
| Star Rating | 4 |
|---|
| Capacity | 190 L |
|---|---|
| Compressor | Smart Inverter |
| Best 200 L refrigerators price in India | |
| Product Warranty | 1 year |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 years |
| Warranty Details | 1 Year on Refrigerator and 10 Years on Compressor, 1 year |
| Sales Package | 1 Refrigerator |
|---|---|
| Coolpad | No |
| Doors Count | 1 |
| Door Lock | Yes |