The price of Panasonic NR-BC40SSX1 400 L 3 Star Direct Cool Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 5 Year |
| Capacity | 400 Litres |

Compressor Warranty5 Year |
Capacity400 Litres |
Panasonic NR-BC40SSX1 400 L 3 Star Direct Cool Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Panasonic NR-BC40SSX1 400 L 3 Star Direct Cool Double Door Refrigerator has a capacity of 400 Litres. This model has cooling features such as Temperature Control, Cooling Modes.
Browse the Panasonic NR-BC40SSX1 400 L 3 Star Direct Cool Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Panasonic Refrigerators |
|---|---|
| Model | Panasonic NR-BC40SSX1 400 L 3 Star Direct Cool Double Door Refrigerator |
| Model ID | 26760 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Temperature Control | Yes |
|---|---|
| Cooling Modes | Yes |
| Compressor Warranty | 5 Year |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 685 mm |
|---|---|
| Handle Type | Bar |
| Height | 1712 mm |
| Width | 696 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Egg Tray | Yes |
| Ice Tray | Twist Ice Tray |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Refrigerant | Eco Friendly |
|---|---|
| Capacity | 400 Litres |
| Best 400 L refrigerators price in India | |