The price of Redmi L32R8-FVIN 32 inch HD Ready Smart LED Fire TV start from in India, with the lowest price from 31st March 2023. This tvs available in 1 variants 32 inch.
| Specs | Value |
|---|---|
| Screen Resolution | HD Ready, 1366x768pixels |
| Total Speaker Output | 20w |
| HDMI Ports | 2 |
| Processor | Quad core Cortex A35 |
| RAM | 1 GB |
| Smart TV | Yes |

Screen ResolutionHD Ready, 1366x768pixels |
Total Speaker Output20w |
HDMI Ports2 |
ProcessorQuad core Cortex A35 |
RAM1 GB |
Smart TVYes |
This model comes up with a great resolution of HD Ready, 1366x768pixels and a refresh rate of 60Hz.
As far as connectivity is concerned, it comes up with Bluetooth, Smart TV, Internet Access In Remote.
Redmi L32R8-FVIN 32 inch HD Ready Smart LED Fire TV has features of smart TV such as Voice Remote with Alexa. This TV supports apps like Prime Video, YouTube, Netflix, Disney+Hotstar, Sony Liv, etc.
Browse the Redmi L32R8-FVIN 32 inch HD Ready Smart LED Fire TV detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Box Content | 1x TV, 1x Remote, 4x Screws, 2x Stands, 2x Batteries |
|---|---|
| Model | L32R8-FVIN |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| Aspect Ratio | 16:09 |
|---|---|
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366x768pixels |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Output Per Speaker | 20w |
| Total Speaker Output | 20w |
| Component Output Ports | 1 |
|---|---|
| HDMI Ports | 2 |
| USB Ports | 2 |
| Band Support | 2.4GHz/5GHz Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Other Smart Features | Voice Remote with Alexa |
| Processor | Quad core Cortex A35 |
| RAM | 1 GB |
| Smart TV | Yes |
| Storage | 8 GB |
| Apps Supported | Prime Video, YouTube, Netflix, Disney+Hotstar, Sony Liv, etc. |
| Power Consumption | 50w |
|---|
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Other Remote Features | Dolby Audio, DTS-HD, DTS Virtual: X |