The price of Hitachi RMQG322HFEOZ1 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC start from in India, with the lowest price from 24th July 2022. This air-conditioners available in 1 variants 1.8 Ton.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Voltage Required | 220-240V |
| Weight | 11.2 kg |
| Capacity | 1.8 Ton |
| Compressor | Tropical Rotary |

TypeSplit |
Voltage Required220-240V |
Weight11.2 kg |
Capacity1.8 Ton |
CompressorTropical Rotary |
This Hitachi is a Split and has a capacity of Split. Hitachi RMQG322HFEOZ1 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC is one of the popular AC in this price range.
Hitachi RMQG322HFEOZ1 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC has a dimension of 96.8 (W) x 24 (H) x 29.4 (D) cm. This AC weighs around 11.2 kg.
This modes comes up with Anti Bacteria Features, Auto air swing, Dust Filter, Auto Clean, Auto Restart, Hot & Cold, Inverter Technology, Memory Feature, Night Glow Buttons, Remote Control, Timer, Cool Mode, Dehumidification, Dry Mode, Turbo Mode, Sleep Mode.
This model consumes power of 2000 W and required voltage of 220-240V.
Browse the Hitachi RMQG322HFEOZ1 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Hitachi Ac |
|---|---|
| Model | Hitachi RMQG322HFEOZ1 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC |
| Panel Display | LED |
| Type | Split |
| Anti Bacteria Features | Yes |
|---|---|
| Auto air swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Consumption | 2000 W |
|---|---|
| Star Rating | 3 |
| Voltage Required | 220-240V |
| Condensor Coil | Copper condenser |
|---|---|
| Dimensions | 96.8 (W) x 24 (H) x 29.4 (D) cm |
| Noise | 37 dB |
| Outdoor Dimensions | 79.2 (W) x 29.9 (H) x 60 (D) cm |
| Weight | 11.2 kg |
| Auto Clean | Yes |
|---|---|
| Auto Restart | Yes |
| Hot & Cold | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Timer | Yes |
| Best Auto Restart ac price in India | |
| Cool Mode | Yes |
|---|---|
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Capacity | 1.8 Ton |
|---|---|
| Compressor | Tropical Rotary |
| Cooling capacity | 6.3 kW |
| Best 2 Ton ac price in India | |