TypeSplit |
Voltage Required230 V |
Warranty1 year |
Weight31.2 kg |
Capacity1.5 ton |
CompressorTropical Rotary |
This Hitachi is a Split and has a capacity of Split. Hitachi RSQG417HEEA 1.5 Ton 4 Star 2021 Inverter Split AC is one of the popular AC in this price range.
Hitachi RSQG417HEEA 1.5 Ton 4 Star 2021 Inverter Split AC has a dimension of 968 X 294 X 240 mm. This AC weighs around 31.2 kg.
This model consumes power of 1.55 kw and required voltage of 230 V.
This Hitachi comes up with various features such as Indoor Unit, Outdoor Unit, Inter-Connecting Kit with Copper pipe, Drain pipe and Connecting Cable, Wireless LCD remote & User Manual with Warranty certificate.
Browse the Hitachi RSQG417HEEA 1.5 Ton 4 Star 2021 Inverter Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read More - Read Less| Brand | Hitachi |
|---|---|
| Capacity In Tons | 1.5 ton |
| Model | RSQG417HEEA |
| Type | Split |
| Air Flow Features | Air Flow:530 CMH |
|---|---|
| Auto air swing | Yes |
| Other Filters | SuperFine Mesh filter |
| Indoor Unit Weight | 11.20 kg |
|---|---|
| Outdoor Unit Weight | 31.2 kg |
| Power Consumption | 1.55 kw |
|---|---|
| Star Rating | 4 |
| Voltage Required | 230 V |
| Warranty | 1 year |
|---|
| Condensor Coil | Copper condenser |
|---|---|
| Dimensions | 968 X 294 X 240 mm |
| Noise | 35 dB |
| Outdoor Dimensions | 750 X 548 X 288 mm |
| Weight | 31.2 kg |
| Additional Features | Tropical Design,Penta Sensor |
|---|---|
| Inverter Technology | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Sales Package | Indoor Unit, Outdoor Unit, Inter-Connecting Kit with Copper pipe, Drain pipe and Connecting Cable, Wireless LCD remote & User Manual with Warranty certificate |
| Timer | Yes |
| Cool Mode | Yes |
|---|---|
| Dehumidification | Yes |
| Other Modes | Auto Mode |
| Sleep Mode | Yes |
| Capacity | 1.5 ton |
|---|---|
| Compressor | Tropical Rotary |
| Cooling capacity | 5.1 kw |
| Refrigerant | R-32 |
| Best 1 Ton ac price in India | |