

Display6.74 inches |
ProcessorMediaTek Dimensity 1100 5G |
RAM6GB / 8GB |
Storage128 GB |
Front Camera5 MP |
Primary Camera13 MP + 2 MP |
Honor Play 50 price in Bangladesh is expected to be from BDT 29,106. This mobile is rumoured to be an excellent phone with MediaTek Dimensity 1100 5G processor, 6GB / 8GB of RAM, and 128 GB of storage.
Honor Play 50 is expected to have a screen size of 6.74 inches and weighing approximately 198 g. This mobile will run on Android 12 and will have a decent resolution of 720 x 1600 pixels. It will be of dimension 167.6 mm X 77.2 mm X 8.6 mm.
Honor Play 50 packs MediaTek Dimensity 1100 5G processor and it will have Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) CPU an Mali-G77 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 13 MP (f/1.8, wide) + 2 MP (f/2.4, depth) and front camera of 5 MP (f/2.2, wide). Other camera features include LED flash, HDR, panorama
In connectivity, this model will include Messaging, Phonebook, Audio Player, FM Radio, Games, Speakers, Video Player, Edge, GPRS, 2G, 3G, 4G, 5G, Fingerprint Sensor.
Sensors included in Honor Play 50 are: Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass.
+ Read More - Read Less| Colours | Black, Blue, Silver, Gold |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Operating System | Android 12 |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
|---|---|
| Height | 167.6 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Weight | 198 g |
| Width | 77.2 mm |
| Aspect Ratio | 20:09 |
|---|---|
| Form Factor | Touch |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Screen resolution | 720 x 1600 pixels |
| Screen size | 6.74 inches |
| Technology | AMOLED |
| Touchscreen | Yes with multitouch |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1100 5G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Best 6 GB RAM phones price in Bangladesh | |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
|---|---|
| Internal Storage | 128 GB |
| Messaging | Yes |
| Phonebook | Yes |
| Best 128 GB Storage phones price in Bangladesh | |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
|---|---|
| Front Camera | 5 MP (f/2.2, wide) |
| Primary camera | 13 MP (f/1.8, wide) + 2 MP (f/2.4, depth) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Best 16 MP Camera phones price in Bangladesh | |
| Audio Jack | 3.5mm Audio Jeck |
|---|---|
| Audio Player | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Games | Yes |
| Speakers | Yes |
| Video Player | Yes |
| Best Gaming phones price in Bangladesh | |
| Capacity | Non-Removable Li-Po 5000 mAh battery |
|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, BDS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE, 5G |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Best USB Type C phones price in Bangladesh | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
|---|---|
| Quick Charging | Fast charging |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in Bangladesh | |