The upcoming Oppo A58S 5G is expected to launch in Bangladesh soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Processor | MediaTek Dimensity 800 |
| RAM | 8 GB |
| Front Camera | 8 MP |

ProcessorMediaTek Dimensity 800 |
RAM8 GB |
Front Camera8 MP |
Oppo A58S 5G price in Bangladesh is expected to be from BDT 36,960.
Oppo A58S 5G packs MediaTek Dimensity 800 processor and it will have Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) CPU an Mali-G57 GPU.
Other camera features include LED flash, HDR, panorama
In connectivity, this model will include Edge, GPRS, 2G, 3G, 4G, 5G, Fingerprint Sensor.
Sensors included in Oppo A58S 5G are: Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass.
+ Read More| Colours | Black, Blue |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Sim | Dual SIM |
| Weight | 186 g |
|---|
| Display Protection | Corning Gorilla Glass |
|---|
| Chipset | MediaTek Dimensity 800 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| RAM | 8 GB |
| Best 8 GB RAM phones price in Bangladesh | |
| Card Slot | microSDXC |
|---|
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
|---|---|
| Front Camera | 8 MP (f/2.0, wide) |
| Capacity | IPS LCD |
|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Best USB Type C phones price in Bangladesh | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
|---|---|
| Quick Charging | Fast charging |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in Bangladesh | |