The upcoming Oppo f22s pro is expected to launch in Bangladesh soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.44 inches |
| Processor | Qualcomm SM6115 Snapdragon 895 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Front Camera | 8 MP + HDR |
| Primary Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP + PDAF |

Display6.44 inches |
ProcessorQualcomm SM6115 Snapdragon 895 |
RAM6GB |
Storage128GB |
Front Camera8 MP + HDR |
Primary Camera64 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP + PDAF |
Oppo f22s pro price in Bangladesh is expected to be from BDT 18,084. This mobile is rumoured to be an excellent phone with Qualcomm SM6115 Snapdragon 895 processor, 6GB of RAM, and 128GB of storage.
Oppo f22s pro is expected to have a screen size of 6.44 inches and weighing approximately 163 g (5.75 oz). This mobile will run on Android 13 and will have a decent resolution of 1080 x 2400 pixels.
Oppo f22s pro packs Qualcomm SM6115 Snapdragon 895 processor and it will have Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) CPU an Adreno 610 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 64 MP (f/2.2, wide) + 8 MP (f/2.2, ultrawide) + 2 MP (f/2.4, macro) + 2 MP (f/2.4, depth) + PDAF and front camera of 8 MP (f/2.0, wide) + HDR. Other camera features include LED flash, HDR, panorama
Sensors included in Oppo f22s pro are: Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass.
+ Read More| Colours | Dynamic Orange, Navy Blue, Classic Silver |
|---|---|
| Operating System | Android 13 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
|---|
| Aspect Ratio | 20:9 ratio |
|---|---|
| Pixel Density | 409 ppi density |
| Screen resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Screen size | 6.44 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 895 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| RAM | 6GB |
| Best 6 GB RAM phones price in Bangladesh | |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|
| Internal Storage | 128GB |
| Best 128 GB Storage phones price in Bangladesh | |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
|---|---|
| Front Camera | 8 MP (f/2.0, wide) + HDR |
| Primary camera | 64 MP (f/2.2, wide) + 8 MP (f/2.2, ultrawide) + 2 MP (f/2.4, macro) + 2 MP (f/2.4, depth) + PDAF |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Best 64 MP Camera phones price in Bangladesh | |
| Video Player | 4K@30fps, 1080p@30fps |
|---|
| Type | 5000 mAh |
|---|---|
| Stand By | No |
| Talk Time | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| USB | 2.0 Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Best USB Type C phones price in Bangladesh | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
|---|---|
| Quick Charging | Fast battery charging 30W |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in Bangladesh | |