

Display6.43 inches |
ProcessorQualcomm Snapdragon 888 |
RAM8 GB/12 GB |
Storage128 GB/256 GB |
Front Camera32 MP (f/2.4 |
Primary Camera64 MP (f/1.7 |
Oppo Find X7 Lite price in Bangladesh is expected to be from BDT 51,150. This mobile is rumoured to be an excellent phone with Qualcomm Snapdragon 888 processor, 8 GB/12 GB of RAM, and 128 GB/256 GB of storage.
Oppo Find X7 Lite is expected to have a screen size of 6.43 inches and weighing approximately 185 g. This mobile will run on Android 12 and will have a decent resolution of 1080 x 2400 pixels. It will be of dimension 156.8 mm X 72.1 mm X 7.6 mm.
Oppo Find X7 Lite packs Qualcomm Snapdragon 888 processor and it will have Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) CPU an Adreno 660 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 64 MP (f/1.7 and front camera of 32 MP (f/2.4.
In connectivity, this model will include Messaging, Phonebook, Audio Jack, Audio Player, Speakers, Video Player, Edge, GPRS, 2G, 3G, 4G, 5G, Fingerprint Sensor.
Sensors included in Oppo Find X7 Lite are: Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass.
+ Read More - Read Less| Colours | Black, Blue, Gold |
|---|---|
| Operating System | Android 12 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back, aluminum frame |
|---|---|
| Height | 156.8 mm |
| Thickness | 7.6 mm |
| Weight | 185 g |
| Width | 72.1 mm |
| Aspect Ratio | 20:9 ratio |
|---|---|
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Screen size | 6.43 inches |
| Technology | LTPO AMOLED |
| Touchscreen | Yes, with Multitouch |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 8 GB/12 GB |
| Best 8 GB RAM phones price in Bangladesh | |
| Card Slot | No |
|---|---|
| Internal Storage | 128 GB/256 GB |
| Messaging | Yes |
| Phonebook | Yes |
| Best 128 GB Storage phones price in Bangladesh | |
| Front Camera | 32 MP (f/2.4 |
|---|---|
| Primary camera | 64 MP (f/1.7 |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Best 64 MP Camera phones price in Bangladesh | |
| Audio Jack | Yes |
|---|---|
| Audio Player | Yes |
| Speakers | Yes |
| Video Player | Yes |
| Capacity | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
|---|---|
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Best USB Type C phones price in Bangladesh | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
|---|---|
| Quick Charging | Fast battery charging 65W |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in Bangladesh | |