The upcoming Oppo K11 Pro is expected to launch in Bangladesh soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.4 inches |
| Processor | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB/256 GB |
| Front Camera | 32 MP (f/2.0 |
| Primary Camera | 48 MP (f/1.7 |

Display6.4 inches |
ProcessorQualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
RAM8 GB |
Storage128 GB/256 GB |
Front Camera32 MP (f/2.0 |
Primary Camera48 MP (f/1.7 |
Oppo K11 Pro price in Bangladesh is expected to be from BDT 52,800. This mobile is rumoured to be an excellent phone with Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) processor, 8 GB of RAM, and 128 GB/256 GB of storage.
Oppo K11 Pro is expected to have a screen size of 6.4 inches and weighing approximately 180 grams. This mobile will run on Android 11 and will have a decent resolution of 1080 x 2400 pixels. It will be of dimension 160.3 mm X 74.3 mm X 8 mm.
Oppo K11 Pro packs Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) processor and it will have Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) CPU an Adreno 620 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 48 MP (f/1.7 and front camera of 32 MP (f/2.0. Other camera features include LED flash, HDR, panorama
In connectivity, this model will include Call Records, External Storage, Messaging, Phonebook, Audio Player, Games, Speakers, Video Player, Browser, Edge, GPRS, 2G, 3G, 4G, 5G, Face Unlock, Fingerprint Sensor.
Sensors included in Oppo K11 Pro are: Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass.
+ Read More| Colours | Moonlight Black, Pearl White, Blue, Blue/Red |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Operating System | Android 11 |
| Sim | Dual SIM |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
|---|---|
| Height | 160.3 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Weight | 180 grams |
| Width | 74.3 mm |
| Aspect Ratio | 20:09 |
|---|---|
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 5 430 nits typ. brightness (advertised) |
| Form Factor | touch |
| Pixel Density | 411 ppi |
| Screen resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Screen size | 6.4 inches |
| Technology | AMOLED capacitive touch screen ,16M colors |
| Touchscreen | Multi touch |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| RAM | 8 GB |
| Best 8 GB RAM phones price in Bangladesh | |
| Call Records | Yes |
|---|---|
| Card Slot | No |
| External Storage | Yes |
| Internal Storage | 128 GB/256 GB |
| Messaging | Yes |
| Phonebook | Yes |
| Best 128 GB Storage phones price in Bangladesh | |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
|---|---|
| Front Camera | 32 MP (f/2.0 |
| Primary camera | 48 MP (f/1.7 |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Best 48 MP Camera phones price in Bangladesh | |
| Audio Player | Yes |
|---|---|
| Games | Yes |
| Speakers | Yes |
| Video Player | Yes |
| Best Gaming phones price in Bangladesh | |
| Capacity | Non-removable Li-ion 4500 mAh battery |
|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
|---|---|
| Browser | Yes |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (1.9 Gbps DL) |
| USB | 2.0 Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Best USB Type C phones price in Bangladesh | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Face Unlock | Yes |
|---|---|
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Quick Charging | Fast charging 30W |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in Bangladesh | |