

Display6.43 inches |
ProcessorQualcomm Snapdragon 778 5G |
RAMAdreno 642 |
Storage128 GB |
Front Camera32 MP |
Primary Camera64 MP + 2 MP +2 MP |
Oppo Reno 7A 5G price in Bangladesh is expected to be from BDT 39,019. This mobile is rumoured to be an excellent phone with Qualcomm Snapdragon 778 5G processor, Adreno 642 of RAM, and 128 GB of storage.
Oppo Reno 7A 5G is expected to have a screen size of 6.43 inches and weighing approximately 175 g.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 64 MP ( f/1.7, wide) + 2 MP (f/2.2, ultrawide) +2 MP (f/2.4, macro) and front camera of 32 MP (f/2.4, wide). Other camera features include LED flash, HDR, panorama
In connectivity, this model will include Bluetooth, Edge, GPRS, 2G, 3G, 4G, 5G, Fingerprint Sensor.
Sensors included in Oppo Reno 7A 5G are: Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass.
+ Read More - Read Less| Colours | Stary Black, Startrails Blue |
|---|---|
| Device type | Smartphone |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Weight | 175 g |
|---|
| Aspect Ratio | 20:09 |
|---|---|
| Screen resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Screen size | 6.43 inches |
| Touchscreen | Yes, with Multitouch |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778 5G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| RAM | Adreno 642 |
| Best 12 GB RAM phones price in Bangladesh | |
| Card Slot | microSDXC |
|---|---|
| Internal Storage | 128 GB |
| Best 128 GB Storage phones price in Bangladesh | |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
|---|---|
| Front Camera | 32 MP (f/2.4, wide) |
| Primary camera | 64 MP ( f/1.7, wide) + 2 MP (f/2.2, ultrawide) +2 MP (f/2.4, macro) |
| Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Best 64 MP Camera phones price in Bangladesh | |
| Stand By | No |
|---|---|
| Talk Time | No |
| Capacity | AMOLED |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Browser | N/A |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Best USB Type C phones price in Bangladesh | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in Bangladesh | |