- Home
- / EV
- / Scooters
- / Ampere Scooters
- / Ampere V48
- / Base
Ampere V48 Base

₹ 37,390 *
*Ex Showroom-Price
(Price before discontinued)
Ampere V48 is Discontinued.
Ampere V48 Base Overview
Ampere V48 Base is a single variant available at a price Rs. 37,390 in India. Base has a 1.29 kwh battery option with a charging time of 8 - 10 Hours. The claimed range of Ampere V48 Base is 55 Km/charge. Ampere V48 Base is comes with safety features of Digital Console Type.
Read more V48 Base On Road Price
| Ex-Showroom price | ₹ 37,390 |
| Insurance | ₹ 1,608 |
| RTO | 0 |
| TCS | 0 |
| Fast Tag | 0 |
| On Road Price in : | ₹ 38,998 |
Key Highlights of Ampere V48 Base
| Specifications | Value |
|---|---|
| engine type | hub motor |
| maximum power | 250 W |
| maximum torque | 16 Nm @ 420 rpm |
| transmission type | Automatic |
| no of_gears | - |
| max speed | 25 kmph |
| range charge | 55 km/charge |
| front suspension | Telescopic |
| length | 1750 mm |
| width | 640 mm |
Ampere V48 Base Specifications
- Engine & Transmission
Engine Type hub motor Max Power 250 W Max Torque 16 Nm @ 420 rpm Type Automatic Number of Gears - - Performance & Drivetrain
- Body & Suspension
- Dimensions & Capacity
- Wheels, Tyre & Brakes
- Charging
- Electricals
- Comfort & Convenience
- Safety










