Stella Automobili Scooters SA 2000 Li

Stella Automobili Scooters SA 2000 Li Overview
Stella Automobili Scooters SA 2000 Li is a mid variant available at a price of Rs. 94,000 in India. Li has a charging time of 3-4 Hours. The claimed range of Stella Automobili Scooters SA 2000 Li is 70 Km/charge. Stella Automobili Scooters SA 2000 Li is comes with safety features of Digital Console Type.
Read more SA 2000 Li On Road Price
| Ex-Showroom price | ₹ 94,000 |
| Insurance | ₹ 4,042 |
| RTO | 0 |
| TCS | 0 |
| Fast Tag | 0 |
| On Road Price in : | ₹ 98,042 |
Key Highlights of Stella Automobili Scooters SA 2000 Li
| Specifications | Value |
|---|---|
| engine type | BLDC &Hub Motor |
| maximum power | 250 W |
| fuel type | Electric |
| transmission type | Automatic |
| max speed | 25 kmph |
| range charge | 70 km/charge |
| front suspension | Hydraulic Telescopic |
| length | 1980 mm |
| width | 710 mm |
| height | 1100 mm |
Stella Automobili Scooters SA 2000 Li Specifications
- Engine & Transmission
Engine Type BLDC &Hub Motor Max Power 250 W Fuel Type Electric Type Automatic - Performance & Drivetrain
- Body & Suspension
- Dimensions & Capacity
- Wheels, Tyre & Brakes
- Charging
- Comfort & Convenience
- Safety
Other Variants of Stella Automobili Scooters SA 2000
| Variants | Ex-showroom Price | Offer | |
|---|---|---|---|
| STD 70 km/charge | ₹ 86,000 * | View Offer |
Stella Automobili Scooters SA 2000 Competitors
SA 2000 Colours
SA 2000 images


Rear Wheel
Headlight
Speedometer Console















