The upcoming Xiaomi Mi TV EA70 2022 70 inch Ultra HD 4K Smart LED TV is expected to launch in India soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Total Speaker Output | 20 w |
| HDMI Ports | 3 |
| Processor | Cortex A35 |
| RAM | 1.5 GB |
| Smart TV | Yes |

Screen Resolution4K, 3840 x 2160 pixels |
Total Speaker Output20 w |
HDMI Ports3 |
ProcessorCortex A35 |
RAM1.5 GB |
Smart TVYes |
This model comes up with a great resolution of 4K, 3840 x 2160 pixels and a refresh rate of 60 Hz.
As far as connectivity is concerned, it comes up with Upscaling, Ethernet, Bluetooth, Smart TV, Wi-Fi, Internet Access In Remote.
This Xiaomi TV supports video formats such as Dolby Vision, HDR 10+, HDR10, H.265, H.264, VP9, MPEG1/2 and audio formats such as AAC, FLAC, OGG, AC3, EAC3, Dolby digital plus, Dolby Audio, DTS-HD.
Browse the Xiaomi Mi TV EA70 2022 70 inch Ultra HD 4K Smart LED TV detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Model | TV EA70 2022 |
|---|---|
| Type | LED |
| 3D TV | No |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Curved TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Audio Formats Supported | AAC, FLAC, OGG, AC3, EAC3, Dolby digital plus, Dolby Audio, DTS-HD |
|---|---|
| Number Of Speakers | 2 |
| Output Per Speaker | 10 w |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
|---|---|
| Upscaling | Yes |
| Video Formats Supported | Dolby Vision, HDR 10+, HDR10, H.265, H.264, VP9, MPEG1/2 |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| HDMI Ports | 3 |
| USB Ports | 2 |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Processor | Cortex A35 |
| RAM | 1.5 GB |
| Smart TV | Yes |
| Storage | 8 GB |
| Wi-Fi | Yes |
| Voltage Requirement | AC 230 V |
|---|
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|